Liikennepaikat

Jokioisten Museorautatiellä on kolme asemaa (Humppila, Minkiö ja Jokioinen) ja kuusi seisaketta (Humppilan ja Minkiön välillä Kermala, Palomäki ja Vuorela sekä Minkiön ja Jokioisten välillä Salminen, Raemäki ja Kirkkotie). Seisakkeilla junat pysähtyvät tarvittaessa matkustajien ottamista tai jättämistä varten.

 



Humppila Tulosta Sähköposti

humppilaMuseorautatien Humppilan asema sijaitsee noin 200 metrin päässä alkuperäisestä Jokioisten rautatien Humppilan liikennepaikasta. Jokioisten rautatien aikana liikennepaikan henkilölaituri sijaitsi aivan VR:n asemarakennusta vastapäätä. Varsinaista asemarakennusta Jokioisten rautatiellä ei Humppilassa ollut, sillä matkustajapalvelut hoidetiin VR:n asemarakennuksessa.

Museorautatien Humppilan asemarakennus on tuotu paikalle VR:n Matkun liikennepaikalta vuonna 1993. Laiturialue on rakennettu nykyiseen asuunsa vuonna 1995. Aseman vieressä on Jokioisten rautatien alkuperäinen halkomakasiini, joka on muunnettu odotuskatokseksi ja kesäkahvioksi. Makasiinissa on myös matkustajien käytössä olevat wc-tilat.

Museorautatielle omalla autolla saapuvat matkustajat voivat jättää autonsa VR:n pysäköintialueelle. Kulku museorautatielle tapahtuu jalankulkutunnelia pitkin VR:n radan alitse.

 
Kermala Tulosta Sähköposti

Kermalan seisake sijaitsee noin parin kilometrin päässä Humppilasta Minkiön suuntaan rautatien jyrkimmän nousun Huhdinmäen päällä.

 

infoKermalan seisakkeen sijainti (GoogleMaps)

 
Palomäki Tulosta Sähköposti

Palomäen seisake sijaitsee noin 3,5 kilometrin päässä Humppilasta Minkiön suuntaan. Palomäen kohdalla radan risteää Rautavuorelle menevä maantie. Rautavuorella on nimensä mukaisesti toiminut rautakaivos.

Vuonna 1946 seisakkeelle rakennettiin kyläläisten talkoilla odotushuonerakennus. Se oli käytössä seisakkeen lopettamiseen 1951 saakka.

 
Vuorela Tulosta Sähköposti

Vuorelan seisake sijaitsee Humppilan puolella vajaan kuuden kilometrin päässä Humppilasta Minkiön suuntaan. Jokioisten ja Humppilan kuntien raja sijaitsee vajaan kilometrin päässä Vuorelasta Minkiön suuntaan. Vuorelan seisakkeen alkuperäinen puinen nimikilpi on nähtävillä Minkiön kapearaidemuseossa.

 

infoVuorelan seisakkeen sijainti (GoogleMaps)

 
Minkiö Tulosta Sähköposti

minkioMinkiön asema on Jokioisten Museorautatien keskuspaikka ja se sijaitsee 8 kilometrin päässä Humppilan asemasta Jokioisten kunnan Kiipun kylässä. Minkiöllä sijaitsevat museorautatien korjaushallit, valtaosa varastoista ja talkooväen majoitus- ja sosiaalitilat. Minkiöllä sijaitsee kaperaidemuseo, jonka kokoelmissa on vetureita ja vaunuja Suomen eri kaperaiteisilta rautateiltä. Jos et halua tutustua kalustoon yksin, kysy asemalta opasta! Minkiöllä voit aistia aidon 1800-luvun kapearaiteismiljöön parhaimillaan!

 
Salminen Tulosta Sähköposti

Kuumana kesäpäivänä voit jäädä museojunasta noin kaksi kilometriä Minkiöltä Jokioisten suuntaan sijaitsevalla Salmisen seisakkeella ja suunnata matkasi Rehtijärven rantaan.

Rehtijärvi on kaunis hiekkapohjainen järvi noin kaksi kilometriä radasta itään. Vilpoiseen järveen on mukava pulahtaa museojunamatkan ja reippaan kävelyretken jälkeen.

 

infoSalminen seisakkeen sijainti (GoogleMaps)

 
Raemäki Tulosta Sähköposti

Raemäen seisake on noin kolmen kilometrin päässä Minkiöltä Jokioisiin päin. Raemäen seisake on radan kauneinta kapearaidemiljöötä kolmine ylikäytävineen ja puureunaisine laitureineen. Raemäessä on myös pysäkinvartijan puinen koppi, joka on palvellut aiemmin valtion rataverkolla vaihdekoppina.

 

infoRaemäen seisakkeen sijainti (GoogleMaps)

 
Kirkkotie Tulosta Sähköposti

Kirkkotien seisakkeelta pääsee nimensä mukaisesti Jokioisten vanhalle kirkolle. Kirkko on kilometrin kävelymatkan päässä seisakkeelta. Jokioisten kaunis puukirkko on maamme vanhimpia, sillä se valmistui jo vuonna 1631.

 

infoKirkkotien seisakkeen sijainti (GoogleMaps)

 
Jokioinen Tulosta Sähköposti

jokioinenMuseoradan pääteasemalla Jokioisilla juna pysähtyy runsaan puolen kilometrin päähän Jokioisten kartanoalueesta. Asemarakennuksessa on piletinmyynti ja odotushuone. Lisää odotustilaa löytyy aseman vieressä sijaitsevasta infomökistä, jossa on tarjolla tietoa Forssan seudun ja Hämeen nähtävyyksistä.

Jokioisten kartano oli aikanaan Suomen suurin kartano. Vielä 1918 kartanon maat käsittivät noin 32
000 hehtaaria. Kartanon päärakennus on valmistunut 1798. Se on Suomen varhaisimpia uusklassisia asuinrakennuksia.

 




Tapahtumakalenteri

<< Helmikuu 2012 >> 
 ma  ti  ke  to  pe  la  su 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  910
131415161719
20212223242526
272829    

Etsi sivuilta

Mainospalkki